Čeští esperantisté v rozhlase a televizi

Zveme vás ke sledování nových článků a pořadů, jejichž protagonisty jsou Josef Kobza, Jaroslav Mařík a dr. Max Kašparů.

29.11.2013 vyšel v Prachatickém deníku článek „Na kávě u Otce Xavera“ o čestném členovi Českého esperantského svazu – charismatickém páteru JOSEFU KOBZOVI, který je ve svém požehnaném věku téměř 93 let stále neuvěřitelně a obdivuhodně vitální a duchem mladý. Článek si můžete přečíst po stažení v příloze níže.

Páter Kobza s kytarou na Předvánočním setkání v Písku (2013)

Den poté (s reprízou 6.l2.) Josef Kobza sám velmi poutavě a s laskavým nadhledem a humorem hovořil o epizodách ze svého mládí v pořadu „Jihočeši“ ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. Upoutávka vyšla na webu rozhlasu pod názvem I v 92 letech hraje páter Josef Kobza na kytaru a rád se směje.

Jeho vzpomínky vyšly i ve čtivé autobiografické knize „Dlouhá cesta k oltáři“, o níž jsme vás informovali v březnu 2012 v aktualitě Vyšla kniha od Otce Xavera.



22. prosince uplynulo 100 let od narození jedné z čelných osobností a motorů českého esperantského hnutí pana JAROSLAVA MAŘÍKA (1913–1997).

Připomeňme si tohoto mimořádného člověka při četbě článku Esperantisté vzpomínají, který vyšel 25.12.2013 v no­vinách „Jiskra Benešov“ a jehož autorem je předseda místního esperantského klubu pan Václav Stibůrek.

Článek si můžete přečíst kliknutím na předchozí odkaz nebo v původní tištěné podobě stáhnout na této stránce níže v příloze.

V esperantu bylo toto jubileum vzpomenuto i v časopise ""Starto" 2013/4.

Díky aktivitě pana Stibůrka vám při této příležitosti nabízíme k poslechu i jednu vzácnou archívní audionahrávku – vyprávění pana Maříka osobně, mj. o jeho působení v esperantském vysílání Českého rozhlasu. Rozhovor byl odvysílán v ČRo v pořadu Domino v r. 1992. Pořad si můžete poslechnout po stažení na této stránce v příloze.



Psychiatra a spisovatele doktora MAXE KAŠPARŮ (mj. i předsedy kroužku „Montetaro“ v Pelhřimově a aktivního propagátora myšlenky esperanta) jistě není třeba zvlášť představovat, protože v rozhlase a televizi vystupuje velmi často. V pořadu „Sváteční slovo“, který byl odvysílán na ČT2 29. prosince 2013, vystupuje tentokrát neobvykle v kostýmu autoopraváře (s esperantskou čepicí na hlavě ☺). Proč právě v něm? To se dozvíte sami při sledování jeho zajímavé metaforické úvahy o životě, určené nám všem …

padv


Soubory
pdf Prach.denik - Na kave u patera Kobzy.pdf (119.6 kB)
mp3 J.Kobza - CR Ceske Budejovice 30.11.2013.mp3 (9.99 MB)
jpg Esperantiste vzpominaji - o J.Marikovi.jpg (774.3 kB)
mp3 J.Marik v CRo Domino 1992.mp3 (13.37 MB)

  • zveřejněno 16. 1. 2014, což bylo před 11 lety
  • od té doby článek otevřelo 3133 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Ladislav Hruška

#1 Ladislav Hruška

Soubor pátera Kobzy je asi to nejhezčí a já sám na něj moc vzpomínám a stále i na tu dobu,kdy jsme s ním zpívali u mne na zahradě v Písku,to je nezapomenutelné Ladislav

před 11 lety
Miloslav Šváček

#2 Miloslav Šváček

Pátera J. X. Kobzu znám od roku 1969, kdy jsme spolu zahájili organizování katolických esperantských táborů v jeho rodišti v Herborticích. Od té doby jsme stále v živém kontaktu. Vyprávění z jeho života, i když ho znám, mě velmi potěšil. Doporučuji poslech všem. Miloslav

před 11 lety
Miloslav Šváček

#3 Miloslav Šváček

Dík milému příteli a členu výboru katol. sekce ČES Dr. Maxu Košparů za jeho "Sváteční slovo" a za zviditelnění esperanta esp. čepicí. U mnohých to jistě vyvolalo zvídavost, co asi tento znak znamená. Miloslav

před 11 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024