Chystá se kurz esperanta na portálu Duolingo

V době internetu vznikají nové možnosti získávání informací, komunikace, ale také učení. Již dnes se můžete vzdělávat prostřednictvím virtuálních kurzů, mimojiné se samozřejmě můžete učit i jazyky. V komunitě esperantistů je dobře známý projekt lernu!, podle kterého vytvořila organizace E@I (Edukace@Internet – více o této organizaci v tomto článku) kurz slovenštiny a později i kurz němčiny (a v současnosti připravuje projekt na výuku češtiny), mezitím však vznikají jiné projekty na výuku národních jazyků. Duolingo je jeden z těchto projektů. A co má společného Duolingo s esperantem? A co to vůbec je?

Stručně řečeno, Duolingo je bezplatná internetová stránka pro výuku jazyků. Autorem projektu Duolingo je Luis von Ahn, který je známý jako tvůrce reCAPTCHA (služba, která blokuje automatické registrace, ale při jeho používání pomáháte digitalizaci starých textů, které počítače nejsou schopné, řekněme na 100 %, identifikovat). Projekt Duolingo funguje od června 2012. Současně je to služba pro překládání textů.

A jaké jazyky se lze pomocí Duolinga učit? Když jsem psal v únoru 2013 článek na můj blog o Duolingu, platila tato věta: „Pomocí Duolinga se můžete naučit skrz angličtinu následující jazyky: němčinu, francouzštinu, španělštinu, portugalštinu a italštinu (poslední dva zmíněné jazyky jsou zatím ve fázi testování). A pomocí španělštiny, italštiny a portugalštiny se můžete naučit anglicky.“

A protože Duolingo má velice chytlavý model výuky jazyků (který je popsán stručně v tomto článku na Wikipedii), není divu, že roste počet uživatelů této stránky (začátkem června 2014 bylo na této stránce zaregistrováno více než 30 milionů uživatelů). Není tedy divu, že si autoři stránky uvědomili, že podobně by se mohli lidé učit i další jazyky. A tak vznikl v říjnu 2013 tzv. jazykový inkubátor, díky kterému vznikl v prosinci 2013 kurz angličtiny pro rusky mluvící uživatele.

Tento kurz následovaly a následují další kurzy angličtiny pro turecky, maďarsky, holandsky, japonsky, polsky, korejsky, rumunsky mluvící uživatele. Vznikl také kurz irštiny pro anglicky mluvící uživatele a již se lze učit i němčinu pomocí španělštiny.

A co esperanto?

Dobrá otázka :) Jak je vidět, nabídka výuky jazyků pomocí Duolinga je bohatá, chybí v ní však zatím esperanto. To by se však mělo již brzy změnit. Esperanto totiž bylo přijato na základě četných proseb esperantistů (kteří se rovněž učí pomocí Duolinga jiné jazyky) mezi jazyky, které se mohou a budou moci uživatelé Duolinga učit.

V současnosti tedy pracuje na kurzu esperanta pro anglicky mluvící uživatel známý americký esperantista Chuck Smith ve spolupráci s Paulem Henrim Garnierem (kteří současně zodpovídají za tuto stránku, kde pravidelně uvěřejňují novinky v angličtině ohledně kurzu). V tuto chvíli je připravena ale jen část kurzu, ovšem vývoj pokračuje a pokud vše půjde dobře, bude spuštěna beta-verze kurzu esperanta ještě před Vánocemi, tedy nejlépe samozřejmě 15. prosince (neboť v tento den se narodil tvůrce esperanta Ludvík Lazar Zamenhof).

Uvidíme, v tuto chvíli je situace dle této stránky nabízející přehled vývoje jazyků (aktualizována každých 24 hodin) pro Duolingo taková, že by měla být beta-verze kurzu spuštěna až v druhé polovině ledna. O dokončení kurzu vás samozřejmě budeme na této stránce informovat prostřednictvím aktuality a možná bude i malý rozhovor s Chuckem Smithem.

Aktuální stav vývoje kurzu esperanta

V případě, že se kurz esperanta pro anglicky mluvící uživatele osvědčí (tj. vychytají se počáteční chyby), budou zřejmě následovat i kurzy esperanta pro ostatní jazyky.

A co čeština?

Závěrem ještě jedna zajímavá novinka. V současnosti je dokončována beta-verze kurzu angličtiny pro česky mluvící uživatele. Tento kurz by měl být spuštěn 6. října.

Aktualizace: (9.10.2014) V tuto chvíli zatím nebyl kurz angličtiny v češtině spuštěn, start beta-verze je zatím odkládán, tak snad se dočkáme zítra nebo během víkendu :-)

Aktualizace: (18.10.2014) Dne 17.10. byl večer spuštěn kurz angličtiny pro česky mluvící uživatele, prozatím v beta-verzi :) A ve stejný den navíc Chuck Smith společně s Paulem Henrim Garnierem oznámil, že bylo dokončeno více než 20 % kurzu esperanta. A díky tomu již mohou na kurzu pracovat i další lidé – nyní tým posílala Ruth Kevess-Cohen z USA! -mir-


  • zveřejněno 2. 10. 2014, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 2371 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024