Před 100 lety se narodil profesor Štěpán Urban

4. října uplynulo 100 let od narození významného českého kytarového virtuoza a pedagoga pražské konzervatoře prof. Štěpána Urbana, který by mj. i talentovaným a uznávaným esperantským básníkem a spisovatelem …


Štěpán Urban je tvůrcem české klasické školy hry na kytaru, která je dodnes i v zahraničí kladena za vzor moderní pedagogiky  – po vzoru jeho pražské třídy se zařizovalo mnoho dalších škol – v Holandsku, Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Itálii a dalších zemích. Jeho „Přípravná škola hry na kytaru“, „Cesta k umělecké hře na kytaru“, „Improvizujeme na kytaru“ ,„Na kytaru bez not“ a další dodnes s úspěchem vycházejí v mnohatisícových nákladech. Rozsáhlou kompoziční tvorbu Štěpána Urbana uvádí početné mezinárodní antologie a jeho četné skladby získaly i prestižní ocenění (např. za čtyři sólové skladby „Miniatures“ byla Štěpánovi Urbanovi v mezinárodní soutěži Rádio-televize-Paříž udělena první cena).

Zde je pro vás připravena krátká Audioukázka hudby Štěpána Urbana v interpretaci Martina Myslivečka.

Nejznámějším z jeho žáků je virtuóz Štěpán Rak. Mimo hudbu se Štěpán Urban věnoval s velkým zájmem i antropozofii a astrologii.

K autorovým nedožitým stým narozeninám se 7. října konal ve velkém sále pražské konzervatoře slavnostní koncert k uctění jeho života a díla (viz článek ve www.kultura21.cz).


Štěpán Urban se esperanto naučil v r. 1950 a záhy v něm začal psát i publikovat poezii i prózu. V r. 1961 vyšla na Kanárských ostrovech jeho sbírka vtipných satirických veršů pod názvem „Nova Ezopo“ (Nový Ezop). Ukázka z jeho díla jsou jsou zahrnuty i v nejprestižnější mezinárodní antologii původní esperantské poezie. Psal ale i originální filozofické a lyrické povídky. Jako konkrétní ukázka jeho tvorby může posloužit jeho krátká sci-fi povídka „La lasta tago“ (Poslední den), která vyšla v r. 1956 ve skandinávském časopise „Norda Prismo“ – text s můžete stáhnout níže v příloze.

Složil rovněž esperantské písně na texty slavných světových básníků, které se s úspěchem uváděly v Holandsku, Rusku, Anglii, na Kubě i v dalších zemích. Některou z nich možná ještě letos budete mít možnost si poslechnout v novém nastudování.

Jeho první manželkou byla Eli Urbanová (roz. Vrzáková), jedna z mezinárodně nejvíce uznávaných básnířek v jazyce esperanto. Druhá Urbanova manželka Jaroslava je autorkou pozoruhodných duchovních knih – s její tvorbou se lze seznámit na webových stránkách www.jaroslavaurbanova.cz.

Výročí prof. Urbana bylo vzpomenuto mj. 8. června v rámci kulturního programu vernisáže nové celoroční výstavy „Esperanto a múzy“ v Muzeu esperanta ve Svitavách. Ve vitríně věnované profesionálním hudebníkům-esperantistům prof. Urban samozřejmě nemůže chybět. Ukázka z jeho díla je připravována i pro kulturní program konference Českého esperantského svazu v Nymburce.

Pavla Dvořáková


Soubory
rtf S. Urban - povidka La lasta tago - Posledni den.rtf (127.15 kB)

  • zveřejněno 8. 10. 2013, což bylo před 11 lety
  • od té doby článek otevřelo 2209 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Matěj  Nárožný

#1 Matěj Nárožný

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/embed/iFramePlayer.php?hash=b7a041afea8041355491bd261e998f84fb141bf7&flash&IDEC=213%20411%2001010/1004&index=283536&channelID=3
Rozhovorem profesorovi Štěpánu Urbanovi se Štěpánem Rakem, jeho žákem, v pořadu Studio 6 na ČT1 a ČT24 ze 4.10.2013 .

před 11 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024