27.září 2015 skončila v Muzeu Otakara Kudrny v Netolicích putovní výstava Je esperanto mrtvý jazyk?, která byla obohacena o expozici věnovanou 60 letům existence esperanta ve městě. Výročí bylo oslaveno vernisáží s kulturním programem i sobotním regionálním setkáním. Přinášíme vám články z tisku i vybrané videonahrávky z hudebního a literárního programu.
ČLÁNKY V TISKU
Netoličtí oslavují šedesáté výročí esperanta výstavou Prachatický deník 7.9.2015 – sken papírové verze je ke stažení níže
Esperanto není mrtvý jazyk – věnuje se mu stále více mladých – rozhovor s Janem Řepou MFDnes, mutace pro Českobudějovický kraj, 14.9.2015 – ke stažení níže (v elektronické verzi není k dispozici)
Zde můžete zhlédnout videoreportáž z vernisáže (vč. ukázek z hudebního programu)
Vladimír Türk a Jan Řepa mají zásluhu na tom, že esperanto v Netolicích není jen záležitostí minulostí. V esperantské verzi např. funguje oficiální web města Netolic i web archeoparku. Na zámku Kratochvíle je v esperantu k dispozici průvodcovský text a byl o něm vytvořen a namluven i tento krátký film. V jejich součinnosti byly nadabovány či otitulkovány i další krátké filmy o Jižních Čechách. V. Türk realizoval zvukové nahrávky překladů Povídek z jedné a druhé kapsy Karla Čapka; věnuje se rovněž digitalizaci a překladům a nahrávkám písní. Postavu K.Čapka ztvárnil Jan Řepa v esperantské adaptaci dramatu R.U.R., s níž se svitavským souborem DOMA opakovaně vystoupil v zahraničí, mj. i na Světovém esperantském kongresu v Reykjavíku, před publikem z více než 60 zemí (videozáznam můžete zhlédnout ZDE). Dlužno říci, že tyto a další aktivity ve prospěch propagace české kultury v zahraničí byly realizovány z nadšenectví zdarma, bez jakékoliv grantové podpory.
5. září proběhl v Netolicích 9. ročník Poprázdninového setkání (PoFeRo), organizovaného klubem La Ponto Písek. Na počest netolického výročí byly z bohatého literárního a hudebního programu (věnovaného nejen renesanci) pořízeny videonahrávky (na některé z nich se můžete podívat V TOMTO ALBU).
Krátký sestřih z celého programu můžete zhlédnout PO KLIKNUTÍ ZDE.
Upozorňujeme zejména na dvě premiérové nahrávky v esperantu:
Žalm 23 z Biblických písní Antonína Dvořáka
a Ave verum corpus (Korpo estu salutita) W.A. Mozarta
v interpetaci Miroslava Smyčky
a na Vyznání Petra Voka Jižním Čechám v podání Jana Řepy (v češtině ZDE).
Zveme vás i k návštěvě FOTOGALERIE CELÉ AKCE.
A na závěr:
Jak zní v esperantu renesanční hudba na zámku Kratochvíle, si můžete poslechnout PO KLIKNUTÍ ZDE
Pavla Dvořáková, organizátorka akce
Prachaticky denik - Netolicti oslavuji 60.vyroci esperanta vystavou.jp (902.48 kB) | |
14.9.2015 MF Dnes Jan Repa rozhovor.pdf (359.31 kB) |