Čtyři krátké aktuality z esperantského světa

Přinášíme vám čtyři krátké aktuality z dění v esperantském světě, které by vás neměly minout…


alt text

Elektrická jednotka výrobce PESA Bydgoszcz „Dart“, která bude jezdit mezi Varšavou a Bialystokem (zdroj foto) .

Vlak mezi Varšavou a Bialystokem bude mít jméno – Esperanto

Rozhodlo se o tom v rámci internetového hlasování na facebookové stránce dopravce PKP Intercity. Celkem 3986 uživatelů hlasovalo pro název Esperanto, na druhém místě skončil název „Narew“ s 2511 hlasy. Od prosince 2015 tak bude opět jezdit mezi hlavním městem Polska a rodným městem tvůrce esperanta, Ludvíka Lazara Zamenhofa, jezdit vlak, který ponese jméno esperanto. Tento vlak přitom již dříve jezdil, ale byl v červnu 2013 zrušen pro nízký zájem cestujících.

alt text

Zámek v Bartošovicích, kde se konala 4. Mezinárodní škola esperanta

O 4. Mezinárodní škole esperanta v Bartošovicích v médiích ještě jednou

Ve dnech od 1. do 4. října proběhla v Bartošovicích (vesnice přibližně 20 kilometrů jihozápadně od Ostravy) v pořadí již čtvrtá Mezinárodní škola esperanta v Bartošovicích, kterou pořádali Pavol Kaščák (který rovněž provozuje internetové rádio Verda Stacio) a Rostislav Čubok. Nejvzdálenější účastnice přiletěly až z Číny.

Jak už asi víte z předchozí aktuality, o této události referovala moravskoslezská regionální televize Polar. My vám nyní navíc v příloze tohoto článku nabízíme ke stažení sken titulní stránky týdeníku 5plus2, konkrétně vydání pro Novojičínsko, které vyšlo dne 9. října 2015 a na titulní stránce je reportáž právě o čtvrté Mezinárodní škole esperanta v Bartošovicích.

Zakladatel portálu Duolinga se sešel s tvůrcem esperantského kur­zu

Jak už jsme vás informovali v aktualitě z loňského října, na stránce Duolingo se chystá kurz esperanta. Tzv. beta verze kurzu esperanta pro anglicky mluvící uživatele byla spuštěna dne 28. května 2015. Záhy po spuštění natočil hlavní tvůrce kurzu, Chuck Smith rozhovor s uživatelkou, která zvládla celý kurz esperanta na tomto portálu za pouhé 3 dny! Video si můžete pustit přímo zde:

Na Mezinárodní kongres esperantské mládeže v německém Wiesbadenu se sjeli dokonce mládežníci, kteří se esperanto naučili právě díky tomuto portálu. Momentálně používá tento kurz více než 160 tisíc uživatelů. Možná i proto se Chuck Smith sešel dne 16. října 2015 se zakladatelem tohoto portálu, a to Luis von Ahnem. Vy se nyní můžete podívat na fotografii z tohoto setkání. Chystáme pro vás také rozhovor přímo s Chuckem Smithem…

Ze setkání s Luis von Ahnem (uprostřed, vlevo Judith Meyer a Chuck Smith). Zdroj: „DuolingoEO-vizito-oficejo“ de Chuck Smith – Chuck Smith. Licencita laŭ CC BY-SA 4.0 de Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/…-oficejo.JPG#…

alt text

Kniha „Urbo Kune“ od Miloše Urbana. Zdroj fotografie:https://obalky.kosmas.cz/…2649_big.jpg

Nová kniha s esperantským názvem

Není to sice kniha o esperantu, přesto má tato kniha název v esperantu. Urbo Kune. Čili „Společné město“. Jejím autorem je Miloš Urban. Sci-fi paralelní román byl vydán dne 15. října v rámci Velkého knižního čtvrtka a přináší příběh knihovníka Mikuláše Jelena, který odchází za prací do nového hlavního města Evropy jménem Urbo Kune. S Urbem se však nesžívá snadno a sílí v něm pocit, že město, budované s vidinou euroslávy a pak nikdy neprobuzené a ke svému účelu nevyužité, si žije vlastním tajným životem, o kterém nemá společnost ani stát tušení. Mikuláš se tu setká s podivnými lidmi, kteří v sobě přinášejí budoucnost. Někteří ho přicházejí obejmout, jiní mu chtějí ublížit. Roli, kterou v tajném plánu města sehrává, se musí učit přímo na jevišti. Může jen doufat, že ji celou bude znát dřív, než ho někdo stihne zabít.

Urbo kune je román inspirovaný projektem utopického města navrženého do těžební jámy zbraslavského kamenolomu. Město pro 30 000 obyvatel bylo v průběhu dvou let vytvořeno studenty Fakulty architektury ČVUT v Praze a VŠVU v Bratislavě pod vedením doc. Petra Hájka. Děj románu se odehrává ve futuristických prostorech města a je ilustrován architektonickými vizualizacemi.

Název tohoto města vymyslel rakouský teoretik Jan Tabor. -mir-


Soubory
JPG 5plus2-esperanto.JPG (375.88 kB)

  • zveřejněno 18. 10. 2015, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1143 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024