Esperanto se prezentovalo na Týdnu dobrovolnictví

Ve středu 2. listopadu se esperanto prezentovalo na Týdnu dobrovolnictví. Ten proběhl v rámci Evropského roku dobrovolnictví, který vyhlásila EU. Prezentaci zajišťovala Česká esperantská mládež (ĈEJ) ve spolupráci s ostatními esperantskými kluby v ČR. Sledujte aktualizovanou verzi z 8.11., doplněnou o další informace!

Zleva Petrik, Drahotová, Hruška, Mrázek, Závodská a Tomeček během workshopu

Návštěvníkům se esperanto představovalo nejen jako jazyk, ale také jako nástroj praktického dorozumívání. K vidění tak byl například film Esperanto je…, který ukazuje, na co všechno lze esperanto využít – a využít lze opravdu na všechno. :-) Od vědy, přes literaturu až po zábavu.

Vystaveny byly také někeré knihy a časopisy v esperantu, zájemci si mohli zkusit vyplnit testík ze znalostí esperanta a esperantských reálií. Vzhledem k tomu, že kvíz obsahoval i jednoduché cvičení z gramatiky, mohli se návštěvníci na vlastní kůži přesvědčit, jak rychle se esperanto učí.

Prezentována byla také nová soutěž, kterou ĈEJ pořádá a ve které je možné za naučení se esperanta získat zahraniční zájezd.

O akci informoval také Český rozhlas Radiožurnál. V nahrávce se esperanto představuje od 2:04.

Převzato z http://mladez.esperanto.cz/?…

P.S. 1 Na prezentaci se představila i Pavla Zemanová z Pražského esperantského klubu, spolu se svým morčetem Knoflíčkem, s nímž jakožto dobrovolnice v rámci terapie dochází do hospicu sv. Karla Boromejského v Praze. O těchto jejích aktivitách s ní byl dokonce natočen rozhovor v oblíbeném televizním pořadu Barvy života.

Pavla Zemanová s Knoflíčkem

P.S.2 Jedním z nádherných příkladů dlouhodobého dobrovolnictví v rámci esperantského hnutí je dětský domov BONA ESPERO (Dobrá naděje) v v Alto Paraíso de Goiás v Brazílii, který v roce 1958 založila skupina brazilských esperantistů – velice se podobá našim evropským SOS dětským vesničkám. Od roku 1974 ji spravují manželé Ursula a Giuseppe Grattapagliovi a její provoz významně podporují esperantisté z celého světa, jak finančně, tak jako dobrovolní pomocníci.

děti z BONA ESPERO

Zde v dubnu letošního roku 3 týdny pracoval i ing. Jan Pospíšil z Prahy, který se rád se zájemci podělí o své dojmy a zkušenosti (ingjanpospisil(za­vinac).gmail.com). Před odletem m.j. začal pracovat na překladu knihy Romana Dobrzynského Bona espero – idealo kaj realo, který pomohla dokončit paní Jindřiška Drahotová (její zprávu o akci Týden dobrovolnictví, psanou v esperantu, si můžete přečíst v příloze). Doufáme, že již brzy budeme moci tuto mimořádnou knihu zpřístupnit českým čtenářům.

A pro povzbuzení příp. zájemců o dobrovolnictví v Bona espero, kteří ještě esperanto příliš neovládají, přikládáme jedno malé osobní svědectví ing. Pospíšila: V dubnu 2011 končila tříměsíční dobrovolnický pobyt v Bona Espero (kde je esperanto denně frekventovaným jazykem) mladá studentka Clare z Francie. Měla do Brazílie cestovat s přítelkyní, francouzskou esperantiskou, která jí půjčila před odjezdem učebnici esperanta, a pak ovšem nejela a Clare přijela do Bona Espero sama bez znalosti esperanta. Těsně před Velikonocemi, kdy jsme oba odlétali domů, Clare plynně hovořila esperantsky. A to před třemi měsíci neuměla esperantsky ani jednu větu!

Další postřehy a informace ing. Pospíšila z programu Týdne dobrovolnictví (zejména o chystané novele zákona o dobrovolnictví) – naleznete v příloze.

  • padv-

Soubory
doc Semajno.de.volontuleco.raporto.de.J.Drahotova.doc (25 kB)
doc Informace o chystané novele zákona o dobrovolnictví.doc (36.5 kB)

  • zveřejněno 5. 11. 2011, což bylo před 13 lety
  • od té doby článek otevřelo 1729 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024