Internetové rádio Kern.punkto slaví tři roky

Před několika dny uplynuly tři roky od založení internetového projektu esperantského rádia Kern.punkto (v češtině doslova „Jádro.tečka“). Co nabízí toto rádio svým posluchačům a v čem je jiné? Pojďme si ho nyní představit.

Redakční tým je složený z Evy Fitzelové, která je absolventkou Slovenské technické univerzity v Bratislavě a Johannese Muellera z Německa, který je profesí materiálový inženýr. Kromě toho je také autorem esperantských písníček. Jejich ústředním mottem je věta „Pri kio ni parolos hodiaŭ“, čili v češtině „O čem budeme mluvit dnes“.

Nabízí se tedy otázka – nabízí tedy toto rádio každý den něco svým posluchačům? To ne, příspěvky se objevují zpravidla dvakrát až třikrát do měsíce. To je podstatný rozdíl oproti Esperantskému internetovému rádiu, které jsem vám představili v článku o zpracovaných materiálech ze sjezdu Českého esperantského svazu v Pelhřimově v roce 2016. To nabízí každý den zajímavou nahrávku, navíc v textovým přepisem nahrávky. Pravidelní odběratelé zpravodaje ĈEA-Retkomunikoj (více o něm v české aktualitě) navíc ví, že své příspěvky do tohoto rádia posílá i Jaroslava Malá z České republiky. Například v čísle 2017/05 jsme upozornili na čtyři nové nahrávky.

Nahrávky rádia Kern.punkto jsou však oproti nahrávkám Esperantského internetového rádia Antona Oberndorfera z Rakouska delší, obvykle trvají déle než hodinu a jsou navíc rozdělené pro větší komfort posluchačů do několika částí, kapitol. Příkladem může být druhý díl diskuse o Brexitu, v rámci kterého byl hostem vysílání i Brian Moon. Ve vysílání o výuce jazyků pak byla hostem známá slovenská polyglotka, překladatelka a jazyková mentorka Lýdia Machová.

Příklad nahrávky – zde konkrétně o výuce jazyků s kapitolami

Obecně se redakční tým rádia Kern.punkto zaměřuje na společenská a vědecká témata a také na bezpečnost a komunikaci na internetu. Z těchto témat vám níže nabízíme výběr:

  • Jugoslávie – hostem pořadu s 15 částmi o délce 77 minut, který vznikl během Konference o aplikaci esperanta ve vědě a technice v listopadu 2016 byl Zlatko Tišljar, který vypráví o tom, jak fungovala Jugoslávie, jak se v této zemi s mnoha etniky žilo a co může být poučením pro Evropskou unii?

  • Mapy metra – v nahrávce se dozvíte o historii těchto map, kdo je vynalezl, jaký je jejich vývoj či jaké jsou verze těchto map? Speciální pozornost je věnována Londýnu. Vysílání o délce 74 minut má 14 částí.

  • Multimodální doprava aneb lze žít bez auta, jak fungují sdílené automobily, systémy veřejných kol a obecně tedy multimodální doprava?

Všechny nahrávky najdete v archivu. Příjemným bonusem je možnost stažení nahrávek, takže si můžete následně poslouchat nahrávku i mimo dosah internetu. Nabídka tohoto rádia je tedy bohatá a nám tedy nezbývá než říct: všechno nejlepší, Kern.punkto! Přejeme příjemný poslech!

-mir-


  • zveřejněno 15. 12. 2017, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 816 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Eva

#1 Eva

Redaktori z "Kernpunkta" tÿmto ďakujú za blahoželanie. :) Tešíme sa na nových poslucháčov! Eva a Johannes

před 7 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024