Od 26. prosince 2017 do 2. ledna 2018 se ve Štětíně, tedy v přístavním městě na severu Polska, konal 9. mládežnický esperantský týden (v esperantu JES). Zúčastnilo se jej dle statistik 242 účastníků z 30 zemí. Záštitu nad setkáním převzali Olgierd Geblewicz, maršálek Západopomořanského vojvodství a Teresa Kalina, předsedkyně regionální rady Západních Pomořan. Z této akce vám nabízíme několik zajímavostí, protože akce se zúčastnili i mladí čeští esperantisté včetně šéfredaktora tohoto webu, Miroslava Hrušky.
Jaký tedy byl 9. mládežnický esperantský týden ve Štětíně? Je slovo bezchybný vystihující? To ne, ale úplně marné to také nebylo.
Ale rozhodně byl spontánní. Prakticky chvíli po oficiálním zahájení, které proběhlo 27. prosince večer, začal známý dánský esperantský zpěvák Kim J. Henriksen koncertovat na chodbě, kde se během celé akce vždy shlukovali lidé (ať už kvůli tomu, že zde byl bezplatný čajový a kávový bufet nebo se společně řešilo velké puzzle – a navíc zde byl vyvěšen denní program).
Nevím, jak se mi to povedlo, ale bylo to nejspíše tím, že Kim chvíli před tím během zahájení tuto písničku zahrál a mně to nestačilo. Nevím, nějak jsem jen řekl, že jsem vlastně objevil překlad populárního hitu „Despacito“ do esperanta a vzápětí zahrál spontánně svoji verzi písníčky „Despacito“ upravenou na kontext probíhající akce s názvem „Malrapide“ (Pomalu).
Nebyl to ale jen Kim, který měl během JESu svůj koncert. Své písničky zahrál i populární esperantský rapper Jonny M!
Kromě koncertů se konalo nemalé množství přednášek, jedna z nich se týkala například populární aplikace Amikumu, o které jsme již dříve psali aktualitu.
Záznam z přednášky nebo spíše diskuse s tvůrci (přítomen byl i Richard Delamore (Evildea) z Austrálie, který je také známý na YouTube pro své vlogy) této aplikace si můžete pustit přímo zde:
Evildea natočil i další videa o akci samotné, jejich přehled najdete v jeho profilu.
V rámci 9. mládežnického esperantského týdne vznikly i další videoreportáže, z nich zmiňme youtuberku Ginny6789 a její reportáž v polštině s esperantskými titulky:
Dalším videopříspěvkem je pak profil „Andi kaj Testudo“. I ti natočili několik reportáží.
Samotnou kapitolou jsou potom fotogalerie z akce. Tradičně fotil na akci Ivo Miesen z Holandska. Společné fotoalbum více účastníků je k dispozici na Google fotkách, další fotografie jsou k dispozici od Stely Besenyei-Merger.
Stela Besenyei-Merger také vedla během 9. mládežnického esperantského týdne seminář „LaBoRen“, což je zkratka „La Bona Renkontiĝo“ čili „Dobré setkání“. Těchto seminářů se zúčastnilo několik zkušených účastníků i nováčků. Její dojmy z akce jsou popsány na jejím blogu Stela ĉiam nur kritikas (Stela pořád jen kritizuje), na stránce projektu „LaBoRen“ jsou pak popsány pozitivní stránky akce, ale i negativní.
Součástí 9. mládežnického esperantského týdne bylo i školení v rámci projektu Erasmus+ pro lidi, kteří chtějí vyučovat esperanto. Školení trvalo tři dny a bylo velmi intenzivní a plodné. Zúčastnilo se ho 16 lidí, z nichž někteří už jsou učiteli různých jazyků. Školitelé — Jana Kamenická a Szabolcs Szilva — si rozdělili témata a vedli je jeden po druhém. Zprávu v češtině si můžete přečíst na stránkách České esperantské mládeže.
Společná fotka většiny účastníků
9. mládežnický esperantský týden je minulostí, další, v pořadí desátý se bude konat od 28. prosince 2018 do 4. ledna 2019 v německém Storkowě nedaleko Berlína. I přes některá zaškobrtnutí a nedostatky patří organizátorům 9. mládežnického esperantského týdne velký DÍK!
Na viděnou během 10. mládežnického esperantského týdne v Německu!
-mir-