#2 rixy
nice post !
Město Bystřice pod Hostýnem vydalo vzpomínky jazykovědce Mirka Čejky (1929–2017) na své mládí a na otce Theodora Čejku (1878–1957).
Kniha pod názvem Obrazy Bystřice pod Hostýnem ve vzpomínkách Mirka Čejky
do značné míry pojednává i o počátcích českého a moravského esperantského hnutí, za jehož nestora je právě Theodor Čejka pokládán. Byl zároveň i vynikajícím pedagogem a významnou osobností města, která se podílela na rozvoji jeho kulturního a společenského života, mj. i Sokola, skautingu či družstevnictví.
Viz webové stránky Bystřice pod Hostýnem
Knihu prodává Městské informační centrum Bystřice pod Hostýnem
Kontakt pro objednávky je: marcela.novosadova@mubph.cz, tel.: 573 501 901
Kniha se skládá z částí
Slovo úvodem
Proč?
Dětství
Maminka
Tatínek (obsahuje informace o esperantu a skautingu)
Naše cesty
Válka
Konec války
Doslov
Naše redakce obdržela již v předchozích letech několik fotografií z archívu rodiny Čejkovy a z archívu města Bystřice pod Hostýnem. Materiály dodala Mgr. Ilona Musichina z Městského úřadu města Bystřice pod Hostýnem, Odbor cestovního ruchu a kultury.
Život a dílo Theodora Čejky ČES představil i v r. 2017 na celoroční tematické výstavě v Muzeu esperanta ve Svitavách pod názvem Člověk proti Babylonu. Tento mimořádný člověk, mimochodem autor první metodické učebnice, slovníků a vydavatel prvních časopisů, si bezpochyby zaslouží být si námi připomínán. Knihu zájemcům o historii esperantského hnutí vřele doporučujeme.
Smiřický, Zdeněk: Theodor Čejka, bohema esperantisto. Zpravodaj Bystriceph.cz 2017. 1. část, 2. část
#1 rixy
nice