Dne 28. března si připomínáme narození evropského velikána Jana Amose Komenského (1592–1670), zvaného nejen Učitel národů, ale i Praotec myšlenky mezinárodního jazyka.
Své myšlenky a názory na toto téma shrnul ve dvou svých dílech – „Via lucis“ (Cesta světla) a „Panglottia“ (v prvním spíše teoreticky, v druhém podal i konkrétní návrhy na možnou podobu nového jazyka).
Protože ne všichni pravděpodobně tato díla četli, rádi bychom je vám při této příležitosti přiblížili.
Na stránkách Muzea esperanta na Ipernity vzniklo nové album Komenio, v němž se nacházejí některá důležitá díla Komenského v esp.překladech i přednášky a pojednání o jeho životě a díle.
Mezi nimi jsou i úryvky ze zmíněného díla „Cesta světla“ (navazujícího na platónskou tradici podobenství o Slunci) na téma Univerzální jazyk, které si můžete v přednesu Miroslava Smyčky poslechnout ZDE.
Pokud jde o textové soubory, Nečlenové Ipernity si je mohou rovněž stáhnout v esperantské části tohoto webu ZDE (v dolní části stránky).
(Přesto doporučujeme i bezplatnou registraci na www.ipernity.com, která je rychlá, jednoduchá, přináší řadu výhod ohledně přístupu k souborům a umožní vám nové přátelské kontakty s esperantisty z mnoha zemí …)
A na závěr informace pro ty, kteří esperanto neovládají – stručný přehled Komenského myšlenek o mezinárodním jazyce i o jeho možné podobě si můžete v češtině přečíst v níže přiloženém souboru.
Pavla Dvořáková (pd)