Křížová cesta na Vysočině v esperantu - pravděpodobně světový unikát!

Tuto informaci jsme obdrželi již v lednu tohoto roku od prof. Maxe Kašparů v souvislosti s chystaným pořadem na toto téma v Českém rozhlase. Podrobnější článek (po postupném dohledání všech nezbytných informací) vám přinášíme nyní o Velikonocích na Zelený čtvrtek, navíc u příležitosti blížícího se životního jubilea dr. Kašparů. Kde se tento unikát nachází, kdy a jak vznikl, kdo ho vytvořil? Čtěte dále!

Jak známo, křížová cesta je druhem křesťanské modlitby se 14 či 15 zastaveními z posledního dne života Ježíše Krista, která bývá zároveň pro názornost často výtvarně ztvárněna buď v podobě souboru obrazů v kostele nebo kapliček zasazených do krajiny.Tam se stává součástí duchovního poutnictví a rozjímání, a to nejen v čase Velikonoc. V těchto podobách ji znají samozřejmě i nekřesťanští poutníci a turisté. Na jednu takovou unikátně spojenou s esperantem vás právě nyní zveme na pomezí Čech a Moravy.


Kde přesně tuto cestu nalezneme?

Jedná se o Křížovou cestu na trase Žirovnice-Počátky – na červené turistické značce, v její střední části zvané „Na struhách“ o délce cca 500 m – viz poloha na Mapy.cz. Jedná se o starou cestu zvanou Budínská, která pravděpodobně již od středověku spojovala obě tehdejší obce.

Kdy křížová cesta vznikla a kdo je jejím autorem?

Celou cestu včetně výtvarného ztvárnění – obrazů s nápisy (malovaných na stromech olejovými barvami) – vytvořil a v r. 2018 kompletně zrealizoval regionální umělec pan Josef Bouchal (* 1952), rodák z Českobudějovicka, který se následně přestěhoval do okolí Žirovnice. Výtvarné ztvárnění je dle jeho slov záměrně v lidovém, tzv. naivním duchu. Jeho převážně duchovní tvorba je velmi jemná a kontemplativní. Profesně působil Josef Bouchal u památkářů v Táboře a byl členem Výtvarné skupiny Radost v Č.Budějovicích, pod vedením akademického malíře Milana Peterky. Následně ze své iniciativy se věnoval i rekonstrukci kapliček a božích muk ve svém okolí. Po odchodu do důchodu se mohl konečně naplno vrátit k malování a následně realizoval v regionu několik výstav svých děl (Pelhřimov, Pacov, Žirovnice, Studená aj.). Malá trvalá výstavka z jeho tvorby se nachází v kostelíku sv. KateřinyRezortu Svatá Kateřina u Počátek. Kromě umění se rovněž více věnuje i své pozoruhodné zálibě rybníkaření (poblíž Žirovnice můžete najít tzv. Bouchalovy rybníčky).

Jak došlo k vytvoření esperantské verze?

Původně byly nápisy na Křížové cestě české a jako takovou dr. Kašparů v r. 2018 Křížovou cestu světil. Již při svěcení přišel s nápadem, že by mohly nápisy být v esperantu a po čase je pan Bouchal postupně přepsal. Takže v současnosti (od r. 2024/2025) je na obrázcích pouze esperanto. Další svěcení nové verze se již nekonalo. Fotografie obrazů můžete vidět v níže uvedených článcích v tisku.

Svěcení křížové cesty v r. 2018 (první zleva Josef Bouchal, druhý zleva prof. Max Kašparů)

Proč právě poblíž Žirovnice?

Autor nápadu, známý psychiatr, spisovatel, publicista, pedagog, řeckokatolický kněz a nadšený esperantista prof. Max Kašparů se v Žirovnici 14. května 1950 narodil a strávil zde své dětství. Některé jeho vzpomínky lze nalézt na webu Paměť národa. V místním kostele sv. Filipa a Jakuba o některých nedělích sloužil mše. Proto má v městečku esperanto stopy i jinde: ve zmíněném kostele např. naleznete překlad průvodcovského textu. Dr. Kašparů v r. 2012 organizačně zajistil v zámeckém špýcharu instalaci celostátní výstavy Je esperanto mrtvý jazyk? a na místní faře zvané Esperanto proběhlo několik akcí esperantistů i s mezinárodní účastí (dokonce až z Japonska). O městečku se dočtete i na esperantské Wikipedii. Prof. Kašparů ve svém rodném městě vedl před několika lety i kurz esperanta. Jinak je předsedou klubu Montetaro v blízkém Pelhřimově a je mj. autorem českého překladu učebnice Esperanto přímou metodou.


Informace o křížové cestě v českých médiích:

Křížová cesta mezi Žirovnicí a Počátkami vybízí k zastavení a zamyšlení nad vlastním životem Vysocina.rozhlas­.cz 9.8.2023

Křížová cesta v Žirovnici Veselylidovy.rok, podrobnější průvodce s fotografiemi obrazů (ještě s původními texty v češtině)

Milan Soldán – Žirovnice má světový unikát, křížovou cestu v esperantu Rozhlas Vysočina, Mujrozhlas.cz 16.1.2025

Informace o autorovi Josefu Bouchalovi

Josef Bouchal a manželé Trbuškovi vybídnou k Zamyšlení Pelhřimovské noviny 1.5.2024

Josef Bouchal – Kamenitá cesta Kulturape.cz 2017

Světový unikát. Křížovou cestu v esperantu na Vysočině navrhl profesor Kašparů IDnes.cz Jihlava 3.2.2025

Martin Vokáč – Kuriozita: křížová cesta je popsána v esperantu. Mladá fronta Dnes – Jihočeské vydání. Praha : MaFra, 05.02.2025. , ročník 36, číslo 30 (05.02.2025), strana 14.


Spojení rozjímání a vlastivědné turistiky

Pokud se rozhodnete tuto unikátní stezku navštívit, kromě duchovního rozjímání a ozdravného pobytu v lese můžete cestu spojit s návštěvou některých turistických zajímavostí blízké ŽirovnicePočátek. V Žirovnici je to zejména půvabný veřejnosti přístupný renesanční zámek s unikátními sgrafity, expozice venkovských tradic a řemesel v zámeckém špýcharu, pivovar s expozicí minipivovarnictví, knoflíkářství, perleti a šicích strojů, přírodní amfiteátr a Galerie Jana Havlíka. V Počátkách se nachází mj. Rodný dům básníka Otokara Březiny s expozicí o jeho životě a díle. Vícero jeho hlubokých básní vyšlo i v kvalitních překladech do esperanta ( Mia patrino /Moje matka, 2013 Mistero de doloro /Tajemství bolesti, 2015, esej Konstruado en altoj/Stavba ve výši aj.).


Křížové cesty mohou být energeticky přínosným a inspirativním místem pro pobytí, bez ohledu na víru a světonázor, protože témata bolesti, utrpení, osamocení, ale i naděje jsou všeobecně lidskými. Zde ve Wikipedii naleznete Seznam křížových cest v Česku. Jsou mezi nimi místa jak tradiční, tak i moderní neobvyklá -např. Křížová cesta 21. století nedaleko Kuksu nebo Cesta bolestných kamenů v Píseckých horách, propojených pomocí mobilní aplikace s poslechem příběhů o nejtypičtějších krizových momentech lidského života. Kámen na posledním zastavení nese název NADĚJE.

Přehledné informace a odkazy na téma křestanství v rámci světonázorově otevřeného esperantského hnutí naleznete na našem webu v tomto článku.


Zdroje informací o prof. Kašparů na našem webu (výběr v češtině)


Věřím, že u příležitosti vyjití tohoto článku i jménem našich čtenářů mohu prof. Kašparů v předstihu upřímně poblahopřát k blížícímu se krásnému jubileu 75 let, s poděkováním za všechnu jeho společnosti prospěšnou činnost (ve vícero oblastech) a popřát mu do dalších let dostatek životní energie, vnitřního míru a harmonie a požehnání pro všechna jeho konání. Jako esperantisté si vážíme toho, že je i on „jedním z nás“ a ceníme si všeho, co pro propagaci esperanta a jeho myšlenky rovnoprávné komunikace a porozumění mezi lidmi vykonal.

Budete-li ho chtít potěšit, vypravte se třeba někdy na výlet do jeho rodiště a po červené značce do Počátek:-). Pokud budeme mít autorsky volné fotografie s detaily obrazů, můžeme je doplnit do tohoto článku.


S přáním radostných Velikonoc a svátků jara

a přílivu nové svěží energie do vašich životů

Pavla Dvořáková

foto 2 se svolením dr. Kašparů a J. Bouchala

foto 1, 3 a 4 AI

Děkuji paní Janě Jelínkové za zaslání některých doplňujících informací, fotografie a materiálů v příloze.


Soubory
jpeg krizova-cesta_sdeleni-meu-zirovnice.jpeg (1.37 MB)
jpeg bouchal_rybniky.jpeg (2.69 MB)

  • zveřejněno 17. 4. 2025, což bylo před 3 dny
  • od té doby článek otevřelo 99 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

JOSEF VOJÁČEK

#1 JOSEF VOJÁČEK

Tre specifa raraĵo kaj memoraĵo.

před 24 hodinami

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2025