#2 Oldřich Arnošt Fischer
Blahopřeji a přeji hodně úspěchů v této nelehké práci!
V dubnu 2013 byl jako člen Akademie esperanta zvolen Marek Blahuš (ve věku necelých 27 let), obnovitel České esperantské mládeže (2005), čelný člen týmu E@I, který vytvořil internetový kurz Lernu, DVD Esperanto Elektronike a řady dalších projektů. Má rovněž významný podíl na digitalizaci obsáhlého slovníku „Plena Ilustrita Vortaro“ a je aktivním spolupracovníkem na internetových projektech Českého esperantského svazu. Blahopřejeme!
Akademie esperanta (Akademio de Esperanto) je nezávislá jazyková instituce, jejímž úkolem je udržovat a chránit základní principy esperanta a ovlivňovat jeho vývoj.
Byla založena v roce 1905 na prvním kongresu esperantistů v Boulogne-sur-Mer, na základě Zamenhofova návrhu. Tenkrát ovšem pod názvem Jazykový výbor (Lingva Komitato), pouze jeho nejvyšší komise se nazývala Akademií esperanta. V roce 1948 celá instituce přijala název Akademie esperanta.
Akademii tvoří zhruba čtyřicet (ideálně 45) významných esperantistů z celého světa, jejichž třetina je vždy po třech letech obměněna. Tito členové pracují každý doma, vyjadřují se písemně (nyní internetem) k návrhům, které předkládají vedoucí jednotlivých sekcí nebo předseda akademie. Zde si můžete přečíst jmenný seznam členů. Současným předsedou Akademie je John Wells, britský lingvista a fonetik a emeritní profesor na Londýnské univerzitě.
Akademie se skládá z následujících sekcí: odborný jazyk, mluvnice, všeobecný slovník, jazyková poradna, literatura, výslovnost, kontrola vyučovacích pomůcek. Má také komisi pro historii Akademie esperanta.
Akademie již vydala 9 oficiálních doplňků k všeobecnému slovníku („Universala Vortaro“) ze základního jazykového spisu esperanta, tzv. „Fundamento de Esperanto“ (1905). Kromě toho vydává svá rozhodnutí nebo doporučení k různým jazykových problémům. Své různé jazykové práce členové akademie občas vydávají ve společném svazku, tzv. „Aktoj de Akademio"". O své činnosti informuje pomocí svého orgánu “Oficialaj Informoj de AdE".
Bližší informace můžete získat na „oficiálním webu AdE“:
Z českých esperantistů byli členy akademie Rudolf Hromada, Stanislav Kamarýt, Eduard Kühnl, Augustin Pitlík, Julie Šupichová, Tomáš Pumpr, Karel Píč, Eli Urbanová. Počítat můžeme i urugvajského esperantistu Ernesto Sonnenfelda, který byl mezi válkami členem brněnského klubu, před fašismem uprchl do Jižní Ameriky, založil urugvajské esperantské hnutí a ke konci života byl zvolen do akademie.
-mima-
#1 Vladimír Türk
Co dodat? Gratuluji!