Na našem území se světový kongres esperanta konal pouze dvakrát, v roce 1921 a pak až 1996. V těchto dnech si připomínáme ten první, který se konal od 31. července do 6. srpna na Slovanském ostrově ve známém paláci Žofín. Slavnostní zahájení ovšem proběhlo v Obecním domě, na jehož místě dříve stála rezidence Václava IV. zvaná Králův Dvůr.
Pražský kongres, který uvítal celkem 2561 účastníků ze 36 zemí, byl sice třináctý po Boulogne sur Mer, ale zároveň sedmý kongres UEA (Světového esperantského svazu) , ke sjednocení došlo až později.
účastníci kongresu, zdroj www.bildarchivaustria.at
Jako pozorovatel se kongresu zúčastnil mj. Nitobe Inazo, zástupce generálního tajemníka Společnosti národů, který usiloval o nastolení jazykové rovnosti a spravedlnosti v této organizaci. Jeho fotografie se nachází na 5000-jenové bankovce. Následně napsal pro SN velmi příznivou oficiální zprávu, v níž esperanto označil jako „motor mezinárodní demokracie“. esperantisty za „seriózní inteligentní občany“, idealistické a individualistické. Konstatoval, že esperanto uspokojivě fungovalo pro velkou škálu cílů. I když SN tehdy jeho doporučení nepřijala, až do své smrti byl aktivním sympatizantem a podporovatelem myšlenky esperanta.
Během kongresu byl mj. založen Celosvětový beznárodnostní svaz (Sennacieca Asocio Tutmonda – SAT), jehož čestným předsedou se stal francouzský spisovatel Henri Barbusse.
Byla zde vystavena Zamenhofova busta od Emanuela Kodeta (nyní v Muzeu esperanta ve Svitavách), o které údajně vdova Klara Zamenhof prohlásila, že nejvěrněji vystihuje manželovu podobu.
Z pestrého kulturního programu stojí za zmínku zejména nastudování esperantského překladu Vrchlického komedie „Noc na Karlštejně“ (Nokto en Karlův Týn) – ten si můžete stáhnout a přečíst níže v příloze. (Nejlepší písničky ze stejnojmenného muzikálu, který naprostá většina Čechů pravděpodobně dobře zná, si můžete připomenout na videu zde).
V dalším souboru se nachází zpráva o činnosti přednesená na kongresu, se spoustou zajímavých dobových podrobností (mj. v té době počet členů UEA vzrostl během jediného roku o 25%!).
Fotogalerii z kongresu můžete nalézt např. v archívu Rakouské národní knihovny ZDE.
Miroslav Malovec (mima), Pavla Dvořáková (padv)
Vrchlicky.Nokto.en.Karluv.Tyn.doc (561 kB) | |
Dokumentaro.pri.UKo.1921.titolpagxo.TIF (625.82 kB) | |
Dokumentaro.pri.UKo.1921.doc (104.5 kB) |
#1 Keato
Nevím, zda je o tomto kongresu zmínka na pamětním kamenu esperanta v Praze Nuslích u kongresového paláce.