Připomínáme si výročí úmrtí dr. Zamenhofa

14. duben jakožto den odchodu doktora Zamenhofa z tohoto světa nebývá přirozeně připomínán tak často, jako jeho narozeniny 15. prosince, které jsou dnem oslav. Přesto i toto výročí může být dobrou příležitostí k zastavení a připomenutí si odkazu tohoto mimořádného člověka, který zasadil strom, jehož plody my všichni požíváme.

Dr. Zamenhof zemřel ve Varšavě v r. 1917 ve věku pouhých 57 let, na následky srdeční choroby, zdrcen zejména stále nekončícími útrapami světové války, i nečekanou smrtí svého milovaného bratra Alexandra na ruské frontě.

Na stránkách Muzea esperanta na Ipernity bylo založeno nové album Zamenhof, do něhož jsou od 11. dubna až do konce měsíce postupně nahrávány materiály přibližující jeho život, dílo a osobnost. Budou zde soustředěny často i méně známé archívní fotografie, zajímavé studie a články, jeho vlastní dílo původní i překladové, ale i audionahrávky a krátké videofilmy (mj. dokonce i biografické loutkové představení).

hrob dr. Zamenhofa na židovském hřbitově ve Varšavě

Některé zajímavé textové materiály, např. studie „Lumaj trajtoj de nobla karaktero“ („Světlé rysy ušlechtilého charakteru“) a „La Lastaj tagoj de d-ro Zamenhof“ („Poslední dny dr. Zamenhofa“) z r. 1921 si můžete stáhnout a přečíst i v esperantské části našeho webu ZDE.

Můžete se zde seznámit i se zněním promluv na rozloučenou od Leo Belmonta a Antoniho Grabowského. Slavný matematik Carlo Bourlet označil Zamenhofa za Koperníka filologie, neboť vytvořil jazyk, který je jakousi praktickou stručnou filozofií řeči, a zároveň za nového Kolumba, který pro nás objevil nový duševní svět – Esperantii. Tu pak zaplnil obyvateli z celého světa, lidmi, kteří se přes rozdílnost svých národů a náboženství cítí být navzájem bratry …

Je třeba zdůraznit, že dr. Zamenhof navzdory všem svým zásluhám, obdivu a poctám, kterým se těšil, byl člověk mimořádně skromný a důrazně se bránil být předmětem kultu osobnosti. Na Světovém kongresu v Krakově v r. 1912 jasně vystoupil se svým rozhodnutím a přáním být označován nikoliv za tvůrce, ale za pouhého iniciátora základů jazyka, který dal k dispozici komunitě uživatelů, a nechtěl požívat žádných zvláštních autorských výsad ani pravomocí.

Navzdory tomu – nebo právě proto – bychom nicméně neměli zapomínat na jeho nelehký životní příběh a na myšlenky a díla, která nám po sobě zanechal … Nové Album na Ipernity vám umožní se s ním setkávat po troškách a postupně …

Věříme, že vám poslouží jako materiál nejen k soukromému studiu, ale i k programu vašich akcí či klubových schůzek.

(Připomínáme, že fotografie a zvukové a filmové ukázky na Ipernity si mohou prohlížet všichni návštěvníci, zatímto textové soubory jen registrovaní členové – jednoduchá bezplatná registrace jména, mailu a hesla na www.ipernity.com vpravo nahoře vás nestojí více než minutu času).

V češtině si o osudech doktora Zamenhofa můžete přečíst poutavý životopis „Člověk proti Babylonu“ od autorů Reného Centassiho a Henriho Masson v překladu paní Jindřišky Drahotové, která jej velkoryse vydala vlastními nákladem. (ISBN 978–80–254–0308–2, 192 stran).

Objednat si jej lze na adrese drahotova(zavi­nac)esperanto­.cz za 150,– Kč + poštovné.

Pavla Dvořáková


Související články na našem webu:

Iniciátor esperanta dr. Zamenhof na seznamu výročí UNESCO


  • zveřejněno 14. 4. 2011, což bylo před 13 lety
  • od té doby článek otevřelo 2395 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Jana Křížková

#1 Jana Křížková

Dankon por pagxo kun tre interesaj informoj kaj fotoj de Zamenhof!
Gratulon al via laboro!
Amike Jana.

před 13 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024