Slovní zásoba se dá procvičovat pomocí počítačových programů, které používají metodu opakování s mezerami (space repetition). Jedná se vlastně o počítačovou obdobu kartičkové metody, kdy na jedné straně je slovíčko česky a na druhé v cizím jazyce.
Počítačový program, na rozdíl od klasické kartičkové metody, umožňuje plánovat, kdy bude kartička studentovi znovu nabídnuta. Kartička, která dělá problémy, bude znovu zobrazena dříve. Naproti tomu zobrazení bezproblémové kartičky se znovu naplánuje až za několik dní.
Funguje to tak, že počítač zobrazí studentovi kartičku s otázkou (např. co znamená esperantské slovo „jaro“). Student si promyslí odpověď („rok“) a stiskne tlačítko pro zobrazení správného překladu. Sám si pak vyhodnotí, jak moc slovíčko ovládá. To udělá stiskem tlačítka. Počet tlačítek se liší program od programu, vždy jsou tam možnosti od typu „to je přece naprosto jasné“ až po „tak to jsem ani netušil, jak by to mělo být“.
Programů tohoto typu je celá řada. Na Masarykově univerzitě je na této metodě založená aplikace Dril, která součástí Informačního systému MU. Existují komerční aplikace (Supermemo) a i programy vyvíjené jako open source. Například Mnemosyne a Anki.
V brněnském esperantském klubu připravujeme sady pro procvičování slovíček pro aplikaci Dril a pro programy Mnemosyne a Anki. K dnešnímu dni jsou zcela hotové dvě sady (podle Kilianova slovníčku Seznam 808 nejužívanějších slovnívh kmenů v mezinárodním jazyce esperanto a slovní zásoba k románu Gerda malapers od Claude Pirona). Připravujme další dvě sady (podle učebnic Mazi en Gondolando od Josefa Vojáčka a Esperanto přímou metodou od Stano Marčeka). Více informací o sadách a podporovaných programech naleznete na samostatné stránkách
http://esperanto.milankolka.cz/.
Milan Kolka