Esperantisté zahájili propagaci jazyka esperanto v roce 2013 s heslem „Spravedlivá komunikace“. Ta bude mj. hlavním tématem 98. Světového kongresu esperanta, který se bude konat v prestižním paláci „Centro Harpa“ v Reykjavíku na Islandu, kde se sejde 1.000 účastníků z více než 50 zemí světa. Po krátkém čase 125 let se esperanto zařadilo mezi 100 nejčastěji používaných jazyků z celkem 6.800 jazyků světa. Podle počtu článků je esperanto 30. nejvíce využívaný jazyk ve Wikipedii (z celkem 285 jazyků). Esperanto používá Google, Skype, Firefox, Ubuntu a Facebook. „Google Translate“ – program na překlady – v poslední době přidal esperanto na svůj prestižní seznam 64 jazyků. Současné dotykové mobily také mohou používat esperanto.
Esperanto je oficiálně vyučováno na 150 univerzitách a dalších institucích a vysokých školách a v 600 základních školách ve 28 zemích. Esperanto má bohatou překladovou i původní literaturu s více než 50.000 tituly a nové se objevují každý týden. Kromě toho v mnoha zemích je možno poslouchat rádiové vysílání v podkastu a existuje také 24hodinové vysílání radiostanice „Muzaiko“ a internetová televize v Číně.
Rozvoj esperanta je brzděn řadou předsudků a nedostatečnou informovaností a ignorací faktů. Adolf Hitler a Josef Stalin pronásledovali esperantisty. Oba zmizeli ze světa, ale esperanto zůstalo, vyvíjelo se a dnes je čile využíváno pro mezinárodní komunikaci ve více než 120 zemích světa.
Světový esperantský svaz je poradním členem UNESCO, má oficiální vztahy s OSN a také s Radou Evropy. Esperanto umožňuje mezietnickou komunikaci na neutrální a spravedlivé diskusní úrovni a tím zprostředkovává a podporuje existenci práv minoritních jazyků, protože umožňuje komunikovat všem lidem na stejné úrovni, respektuje kulturní i jazykovou různorodost všech lidí.
Text je prvním oficiálním komuniké Mezinárodního esperantského svazu k 98. Světovému sjezdu esperanta v Reykjavíku
zdroj:http://uea.org/…4%89e%C4%A5a
POZNÁMKA REDAKCE:
Chcete-li získat další informace, klikněte na naši rubriku Co to je esperanto, kde naleznete další užitečné internetové odkazy, mj. i na informační videa v češtině, a kde si můžete bezplatně stáhnout barevnou brožuru „Objevte esperanto fascinující jazyk“ a miniučebnici „Esperanto máš v kapse“.
Na kongres do Reykjavíku pocestují i esperantisté z České republiky. V rámci bohatého programu bude mj.představeno i Čapkovo drama „R.U.R.“, kterou ve spolupráci s členy ČES v esperantu nastudovalo svitavské Docela Malé Divadlo. Videoukázku z hry můžete zhlédnout ZDE. Světová premiéra se konala v srpnu 2012 právě ve Svitavách v rámci mezinárodní konference OSIEK.
Město Svitavy (kde se v Ottendorferově domě nachází i v ČR ojedinělé Muzeum esperanta) je od r. 2011 oficiálním sídlem Českého esperantského svazu. Muzeum během roku pořádá různé vzdělávací a kulturní akce nejen pro příznivce esperanta, ale i pro širokou veřejnost. Těmi nejvýznamnějšími bude letos Muzejní noc s vernisáží nové výstavy na téma „Esperanto a múzy“ (8.6.) a Jubilejní oslavy muzea a místního Klubu přátel esperanta (27.-29.9.). V jejich rámci bude znovu uvedena i již zmíněná hra „R.U.R.“.
padv