Touto aktualitou začínáme mini-sérii článků o několika zajímavých esperantských stránkách a jejich využívání. V prvním díle se zaměříme na web Edukado.net.
Ačkoliv název tohoto portálu znamená v češtině „Vzdělávání“ a je cílen hlavně pro učitele esperanta, již delší dobu tento portál neplní jen toto úlohu. I když nejste učitelé esperanta, můžete tento portál taktéž využívat pro osobní vzdělávání.
Pro přístup do vzdělávací sekce je nutná registrace na stránce, bez ní bohužel nelze mnoho funkcí na této stránce využívat.
Po přihlášení klikněte v levém menu na odkaz KLERIGEJO.
Menu – klikněte na KLERIGEJO
Následně se vám zobrazí stránka s přehledem 9 kurzů.
U 5 z těchto kurzů je poznámka „Uzado nur post konfirmo de la administrantoj“ – to znamená, že tyto kurzy nejsou dostupné všem, jsou určené pouze těm, kdo splňují podmínky, tj. účastní se placeného kurzu.
U 4 z nich ale je poznámka „Libera eniro“ a to znamená, že kromě kurzu „Komprenu min“ můžete tyto 3 kurzy používat bezplatně.
Kurz s názvem „LIBERAJ STUDOJ“ čili „SVOBODNÁ STUDIA“ nabízí celkově 8 témat, mimojiné „Kultura“, ve které se můžete leccos dozvědět o Karen Blixen nebo o Alexandru Dumasovi a jeho díle „Hrabě Monte Cristo“…
Druhým zajímavým kurzem je od instituce „Akademio Internacia de la Sciencoj“, čili „Mezinárodní akademie věd“. Tento kurz nabízí 3 témata a sice: Astrobiologie a mimozemský život, Interlingvistika a Endre Dudich.
K většině kurzů je vždy k dispozici studijní materiál ve formě PDF souboru a dále také test na ověření znalostí, bez jehož úspěšného absolvování nelze pokračovat v další lekci daného tématu.
Ukázka přehledu s hotovou jednou lekcí z tématu Interlingvistiky
Pokud se ale nechcete vzdělávat pomocí těchto kurzů, můžete využít knihovny, čili „Biblioteko“. Ta je rozdělěna do těchto sekcí: Katalog (Katalogo), Úložiště souborů (Dosierujo), Diplomové práce (Diplomlaboraĵoj), Kino (Filmejo), Fotoalba (Fotoalbumoj), Panteon (Panteono) a Internetové odkazy (Retligiloj).
V každé sekci si můžete prohlédnout kompletní sekci, respektive upřesnit parametry pro hledání. Například diplomových prací je celkem 290. Pokud si ale jako zemi původu (čili „Lando“) zvolíte například Ĉeĥujo, jako to znázorňuje následující obrázek:
Vybrán původ „Ĉeĥujo“
Tak následně dostanete přehled 5 diplomních prací od těchto autorů: Věra Barandovská, Marek Blahuš, Eliška Votýpková a Daniel Mrázek.
Seznam diplomních prací s tématem týkající se esperanta napsaných českými autory.
Tento seznam samozřejmě není kompletní, pokud víte o jiných diplomních pracech, které v tomto seznamu nejsou, můžete je samozřejmě přidat.
Neměli bychom také zapomenout zde zmínit velmi populární hru „Risk“, o které jsme ale již psali dříve v samostatném článku.
Portál Edukado.net dále také nabízí službu pro zájemce o dopisování. Tu najdete v menu v sekci „Komunumo“. Přímý odkaz je následující http://edukado.net/…espondaservo.
Úvodní stránka korespondenční služby
Opět si můžete výběr upřesnit například podle zemí, ale vzhledem k počtu zájemců celkem (v době psaní článku 85) doporučujeme si prohlédnout všechny inzeráty, protože jsou seřazené chronologicky.
V sekci „Komunumo“ je také k dispozici fórum, kde je mnoho témat, určitě si tuto sekci prohlédněte také.
A to je z prvního dílu našeho mini-seriálu článků s tipy na využívání zajímavých stránek vše. V druhém díle se podíváme na web „Samopiniuloj“. -mir-